Avtorica: Sara Zaušek, strokovna sodelavka iz Hiše zdravja

Spomladanska utrujenost je pogost pojav ob prehodu iz zimskih v toplejše dni. Zanjo so značilni utrujenost, pomanjkanje energije, razdražljivost in težave s koncentracijo. Vzroki so povezani s spremembami v okolju, vremenu ter biološkimi procesi telesu. Pravilna prehrana lahko pomembno prispeva k lažjemu premagovanju teh simptomov.

Zakaj pride do spomladanske utrujenosti?

Med zimskimi meseci je telo izpostavljeno manjši količini sončne svetlobe, kar vpliva na zmanjšano sintezo vitamina D. Poleg tega pomanjkanje svežega sadja in zelenjave lahko vodi v pomanjkanje esencialnih vitaminov in mineralov. S prihodom pomladi se spreminja tudi emperatura in dolžina dneva, kar vpliva na cirkadiani ritem telesa ter posledično povzroči utujenost.

Pomladanska utrujenost

Priporočila za premagovanje spomladanske utrujenosti:

  • Uravnotežena prehrana: Osredotočite se na raznoliko prehrano, bogato s svežim sadjem, zelenjavo, polnovrednimi žiti, oreščki in semeni. Pri tem moramo še posebej paziti na zadosten vnos določenih hranil, kot so vitamini B, D, C in magnezij.
  • Redna telesna aktivnost: Gibanje na svežem zraku lahko izboljša cirkulacijo, dvigne raven energije in izboljša spanec.
  • Dovolj spanja: Poskrbite za vsaj 7–8 ur kakovostnega spanca na noč.
  • Hidracija: Pijte dovolj vode, saj dehidracija lahko povzroči utrujenost.

Vitamin B - ključ do več energije

Ključ do energije so pogosto vitamini B kompleksa, saj igrajo ključno vlogo pri sproščanju energije pri presnovi. Pomanjkanje teh vitaminov lahko povzroči utrujenost, slabšo koncentracijo, motnje razpoloženja ter spanca in zmanjšano odpornost na stres.

Ob uravnoteženi prehrani redko pride do pomanjkanja vitaminov B. Težave se pogosto pojavljajo pri ljudeh, ki jedo enolično in industrijsko predelano hrano, ter pri veganih zaradi pomanjkanja vitamina B12, saj ga v rastlinski hrani ni. Večje potrebe po vitaminu B kompleks imajo nosečnice, doječe matere, otroci, mladostniki in športniki. Zaradi slabše absorpcije iz črevesja pogosto pride do pomanjkanja tudi pri starejših, kadilcih, ljudeh, ki pijejo alkohol, in osebah s črevesnimi boleznimi.

Pomladanska utrujenost vitamini

Pri prehodu iz zime na pomlad pa moramo paziti tudi na zadosten vnos drugih hranil, kot so:

  • Vitamin D: Pomemben za zdravje kosti, imunski sistem ter splošno počutje. Po obdobju zime je pomanjkanje vitamina D pogostejše zaradi manjše izpostavljenosti soncu.
  • Magnezij: Esencialni mineral, ki sodeluje pri več kot 300 encimskih reakcijah v telesu. Pomemben je za delovanje živčevja, mišic ter presnovo energije.
  • Vitamin C: Močan antioksidant, ki pomaga pri zmanjševanju oksidativnega stresa in krepi imunski sistem.

Zaključek

Spomladanska utrujenost je naravni pojav, ki ga lahko z ustreznimi ukrepi in pravilno prehrano uspešno premagamo. Raznolika prehrana, ki je bogata z določenimi hranili lahko pomembno prispeva k izboljšanju našega počutja. Poslušajte svoje telo, poskrbite za zadosten vnos hranil in se prilagodite pomladnim spremembam za boljše počutje ter več energije.