Propolis, znan tudi kot čebelja zadelovina, je ena izmed izjemno koristnih snovi, ki jo proizvajajo čebele. To smolnato snov čebele izdelujejo iz rastlinskih smol in jo uporabljajo za zadelovanje lukenj in razpok v panju ter kot antimikrobno sredstvo pri preprečevanju razmnoževanja in širjenja škodljivih mikroorganizmov iz organskih ostankov znotraj panja. Zaradi svojih antibakterijskih, protivnetnih in protiglivičnih lastnosti je propolis postal pomemben element tudi v dentalnem zdravju in ustni higieni, kjer je dobil pomembno veljavo.

Propolis in dentalno zdravje

Kemijska sestava propolisa

Propolis je kompleksna mešanica več kot 300 različnih spojin. Njegova natančna sestava se lahko razlikuje glede na geografski izvor, vendar običajno vključuje flavonoide, fenolne kisline, terpenoide, eterična olja in aminokisline. Te spojine so odgovorne za njegove močne biološke lastnosti, zaradi česar je zelo cenjen v tradicionalni in alternativni medicini.

Je vsak propolis enako dober?

Na kratko je odgovor ne in za to obstaja preprosta razlaga. Kot smo omenili ima propolis kompleksno kemijsko sestavo, ki se razlikuje v odvisnosti od sezone, lokacije nabiranja oziroma čebelje paše, vrste čebel in podobno. Zato vsak nabran propolis nima enake količine bioflavonoidov, ki mu dajejo zdravilno moč. Označbe kot "vsebuje kar 20 % propolisa" so zavajajoče in ne izražajo kakovosti. Nastrgan propolis vsebuje tudi drobce lesa in druge tuje sestavine, ki jih je treba predhodno odstraniti. Očiščen propolis je pripravljen za izdelavo tinkture, raztopin in pršil. Kakovost propolisa se tako odraža v: koncentraciji bioflavonoidov, pestrosti flavonoidov in tehniki prečiščevanja. Te tri standarde zagotavlja APF® faktor, ki vsebuje ustrezno in učinkovito koncentracijo bioflavonoidov v izdelku, le ti pa omogočajo natančno določitev dnevnih odmerkov. S tem namenom je podjetje Medex razvilo linijo Propolis Defense, ki vsebuje visoko vsebnost in koncentracijo flavonoidov. Gre za najmočnejše izdelke s propolisom na trgu. V tej liniji standardiziranih propolisov torej zagotavljajo, da propolis s faktorjem npr. APF 30 v enem mililitru raztopine vsebuje minimalno 30 mg bioflavonoidov.

Uporaba propolisa pri ustni higieni

Glavne sestavine propolisa vključujejo flavonoide, ki imajo dobro dokumentirano antimikrobno in protivnetno delovanje. Klinične raziskave kažejo na učinkovitost uporabe propolisa pri lajšanju vnetja dlesni (gingivitis) in antimikrobno delovanje proti nekaterim mikroorganizmom, sicer vpletenih v nastanek kariesa in parodontoze. Peycheva in sod. so pokazali, da se je pri adolescentih z zmernim gingivitisom po 20 dneh umivanja zob z dodatkom propolisa občutno zmanjšalo vnetje dlesni in količina zobnih oblog. Poleg tega so ugotovili, da so v skupini, ki je uporabljala propolis, popolnoma izginili mikroorganizmi kot so Streptococcus mutans, Candida albicans, Fusobacterium varium, Gram-negative cocci, Gram-positive rods, Porphyromonas asaccharolyticus, Prevotella bivia, Prevotella intermedia, Prevotella melani and Streptococcus intermedius 1.

Uporaba propolisa pri ustni higieni

Razvoj bolezni dlesni

Razvoj bolezni dlesni

Slika 1. Prikaz razvoja bolezni dlesni

Anauat-Netto s sodelavci pa je s klinično študijo pokazal, da uporaba 2 % brezalkoholne raztopine propolisa za spiranje ustne votline 2-krat dnevno po 28. dneh bistveno zmanjša vnetje in krvavenje dlesni in je pri tem bolj učinkovit kot klasični tretma z 0,12 % raztopino klorheksidina2.

Uporaba propolisa pri ustnih razjedah

Propolis pa se je izkazal za zelo učinkovito in popolnoma naravno sredstvo, s pomočjo katerega lahko ozdravimo neprijetne afte v ustih. Tonkaboni s sodelavci je v trojno slepi, randomizirani, placebo kontrolirani klinični raziskavi pri ljudeh s ponavljajočim aftoznim stomatitisom ugotovil, da redno spiranje ustne votline s 3 % raztopino propolisa 3 mesece znatno pripomore k zmanjšanju števila in velikosti aft, intenziteti bolečine in zmanjša frekvenco njihovega pojavljanja iz več kot 1-krat na 2 tedna na manj kot 1-krat na 3 mesece3.

ustne razjede

Uporaba propolisov iz linije defense iz Medexa

Za preventivo proti vnetju dlesni in zobnim oblogam priporočamo uporabo tinkture Propolis Defense APF®50 po 2 kapljici 2-krat dnevno na zobno pasto. Za zaščito ustne sluznice priporočamo spiranje ustne votline 2-krat dnevno z raztopino propolisa (0,5 ml v 20 ml vode). Raztopino lahko tudi pogoltnemo, saj je propolis koristen tudi za sluznico prebavnega trakta in imunski sistem.

Medex propolis Defense

 

Propolis Defense APF

Za vse, ki so občutljivi na alkohol, za otroke, nosečnice in doječe matere, pa predlagamo vodno disperzijo oz. raztopino Propolis Defense APF®30, po 2 kapljici 2-krat dnevno na zobno pasto (1-2 kapljici za otroke 3-12 let) ali spiranje ustne votline 2-krat dnevno (0,75 ml v 20 ml vode, otroci 3-12 let 8 kapljic na 20 ml vode).

Propolis Defense raztopina za nosečnice in otroke 

Propolis je nedvomno odlična naravna alternativa ne samo pri ohranjanju zdravja ustne votline ampak tudi pri uspešnem zdravljenju različnih tegob v ustni votlini. Ne smemo pa pozabiti, da je propolis s svojimi močnimi antibakterijskimi in protivnetnimi lastnostmi res vsestransko uporaben, saj lajša simptome okužb zgornjih dihal, služi kot preventiva pri vnetjih želodčne in črevesne sluznice ter krepi splošen imunski sistem. Narava vsekakor skriva dobre rešitve, samo priložnost ji moramo dati. Je pa potrebno pri sami izbiri propolisa upoštevati kakovost, saj ni vsak propolis enako učinkovit in ne daje enakih rezultatov, zato priporočamo, da izberete propolis s standardizirano vsebnostjo zdravilnih učinkovin (APF faktor).

Medex Propolis

Viri:

  1. Peycheva, S., Apostolova, E., Gardjeva, P. et al. Effect of Bulgarian propolis on the oral microflora in adolescents with plaque-induced gingivitis. Rev. Bras. Farmacogn. 29, 271–277 (2019)
  2. Anauate-Netto C, Anido-Anido A, Leegoy HR, et al. Randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial on the effects of propolis and chlorhexidine mouthrinses on gingivitis. Braz Dent Sci. 2014;17(1):11-15.
  3. Tonkaboni A, Najafi S, Mehrpour S, kharazi Fard MJ. Efficacy of propolis mouth wash for treatment of recurrent aphthous stomatitis. J Craniomaxillofac Res. 2016;3(3):211-218.